Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nieodpłatna pomoc prawna

Czcionka:

 

Darmowe materiały edukacyjno-informacyjne

Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje projekt powierzony przez POWIAT ŁĘCZYŃSKI w ramach którego prowadzi nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatne mediacje.

Celem projektu jest zapewnienie równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcie mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi - przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich                         i mediatorów.

Oprócz świadczenia indywidualnej, darmowej pomocy – stowarzyszenie prowadzi także EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.

Materiały są dostępne do pobrania na dedykowanej dla Powiatu ŁĘCZYŃSKIEGO podstronie projektowej:

- Kwartalnik młodzieżowy „Z Paragrafem na Ty” („Odpowiedzialność cywilna i karna nieletnich oraz młodocianych”),

- Artykuły prawne (m.in.: „Przywileje osób ze szczególnymi potrzebami”, „Błąd w sztuce lekarskiej – kiedy pacjent ma prawo do odszkodowania?”),

- Webinaria prawne dla mieszkańców „Bliżej prawa” („Upadłość konsumencka”, „Pozew                   o orzeczeniu rozwodu lub separacji”, „Rozporządzanie majątkiem za życia i na wypadek śmierci: darowizna i testament”, „Mediacje rówieśnicze”),

- Kalkulator prawny online (pozwalający obliczyć kwotę podatku do zapłaty od wartości otrzymanego spadku lub darowizny),

- E-biuletyn dla rodziców „apTECZKA prawna” („Rozwód/separacja rodziców, a opieka nad dzieckiem”). Ponadto zachęcamy do śledzenia informacji na: Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie stowarzyszenie publikuje m.in. informacje dotyczące dostępu do systemu nieodpłatnych świadczeń, a także posty o zakresie i zasadach udzielania porad oraz prawne zagadnienia tematyczne, w tym w obszarze praw i obowiązków obywatelskich, działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej, mediacji oraz sposobów polubownego rozwiązywania sporów, a także możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.

Zespół ds. obsługi punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego Stowarzyszenie SURSUM CORDA (łac. „w górę serca”)

ul. Lwowska 11  |  33-300 Nowy Sącz

tel. 18 44 11 994 (pon.-pt. 8.00-16.00)

pomoc-prawna@sc.org.pl

www.pomocprawna.sc.org.pl

www.fb.com/pomocprawna.sursumcorda

 

 

https://powiatleczynski.pl/nieodplatna-pomoc-prawna-w-powiecie-leczynskim/


 

Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie

Aktualna mapa punktów Nieodpłatnych Porad Prawnych:


Terminowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań to nasz obowiązek, który przyjęliśmy na siebie w związku z zawarciem umowy, np. umowy pożyczki lub umowy kredytu.

Warto już na początkowym etapie zaciągania zobowiązania wziąć pod uwagę, czy będzie nas stać na takie obciążenie finansowe i dotrzymywanie terminów w spłacie kolejnych rat. Niestety pomimo zachowanej ostrożności zdarzają się sytuacje, których nie byliśmy w stanie wcześniej przewidzieć, jak choćby utrata pracy czy też choroba.

Gdy nie jesteśmy w stanie wywiązywać się z przyjętych zobowiązań należy jak najszybciej poinformować o tym wierzyciela. Unikanie kontaktu z wierzycielem nie poprawi wcale naszej sytuacji. Upływ czasu działa jedynie na niekorzyść dłużnika, gdyż naliczane są odsetki za opóźnienie. Wierzyciel może także wypowiedzieć umowę i skierować sprawę do sądu. A to będzie generowało dodatkowe, wysokie koszty. Powinniśmy więc jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem w celu poinformowania go o naszej aktualnej sytuacji i podjęciu próby negocjacji, aby wspólnie wypracować korzystne dla obu stron rozwiązanie.

Pamiętaj!
Utrata pracy, problemy zdrowotne, czy też inne nieprzewidziane sytuacje nie zwalniają z obowiązku uregulowania zaciągniętego zobowiązania.

                                

Negocjacje to jedna z najlepszych dróg w celu osiągnięcia porozumienia dłużnika z wierzycielem. Pojawia się zapewne pytanie dlaczego? Otóż wyobraźcie sobie sytuację, w której to wy pożyczyliście swoje ciężko zarobione pieniądze, a ktoś uchyla się od ich oddania, dodatkowo przy każdej próbie kontaktu odbijamy się od przysłowiowych drzwi. Wierzyciel, który jest poinformowany o aktualnej sytuacji dłużnika i widzi chęć wypracowania porozumienia w kwestii spłaty zadłużenia, chętniej godzi się na pewne ustępstwa.


Zaliczamy do nich:

  1. odstąpienie od dochodzenia odsetek za opóźnienie w spłacie raty,
  2. wydłużenie okresu kredytowania – pozwoli to na zmniejszenie raty naszego zobowiązania ale wydłuży okres spłaty,
  3. częściowe umorzenie zobowiązania​ 

Arbitraż to jedna z metod alternatywnego rozwiązywania sporów bez udziału sądu powszechnego. Jest zdecydowanie rozwiązaniem tańszym i działa szybciej, a kompetencje takiego sądu powierza się bezstronnemu specjaliście. Co ważne cechuje go poufność w stosunku do rozpraw sądowych, które są jawne.

Arbitraż to sposób rozwiązania sporu pomiędzy stronami, na który muszą wyrazić zgodę w formie zawarcie umowy o arbitraż lub klauzuli w umowie łączącej strony, zwanych zapisem na sąd polubowny.

 

Ugoda jest efektem pozasądowego dojścia do porozumienia wierzyciela z dłużnikiem. Za pośrednictwem alternatywnych metod rozwiązywania sporów takich jak np. mediacja, arbitraż czy negocjacje, strony wypracowują porozumienie, które ma na celu uwzględnienie interesów zarówno wierzyciela jak i dłużnika.

Ugoda jest więc dokumentem, który zawiera postanowienia, których obie strony zobowiązują się przestrzegać w ramach polubownego rozwiązania sporu. Warto więc wiedzieć co taki dokument określa, a mianowicie:

  1. rodzaj zawieranej ugody,
  2. miejsce i czas zawarcia ugody,
  3. dokładne oznaczenie stron,
  4. oświadczenie o uznaniu długu przez dłużnika,
  5. określenie rodzaju wierzytelności, a także sposób i termin spłaty zadłużenia,
  6. ewentualne ustępstwa stron, jakie zostały wypracowane podczas wspólnie wypracowywanego porozumienia,
  7. podpisy złożone przez obie strony.

W przypadku gdy dłużnik, pomimo zawarcia ugody, dalej nie wywiązuje się z postanowień jakie zostały w niej zawarte, wierzyciel może wnieść powództwo do sądu w trybie postępowania nakazowego, które jest dla niego szybszym sposobem do wydania przez sąd nakazu zapłaty wobec dłużnika. Warto też wspomnieć o sytuacji, kiedy to ugoda zostaje zawarta w procesie sądowym, a dłużnik dalej nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, wtedy po złożeniu stosownego wniosku zostanie ona opatrzone klauzulą wykonalności i stanowić będzie tytuł wykonawczy z którym wierzyciel może udać się do komornika, aby ten wszczął odpowiednie czynności w celu odzyskania należności od nierzetelnego dłużnika.

W przypadku gdy dłużnik, pomimo zawarcia ugody, dalej nie wywiązuje się z postanowień jakie zostały w niej zawarte, wierzyciel może wnieść powództwo do sądu w trybie postępowania nakazowego, które jest dla niego szybszym sposobem do wydania przez sąd nakazu zapłaty wobec dłużnika. Warto też wspomnieć o sytuacji, kiedy to ugoda zostaje zawarta w procesie sądowym, a dłużnik dalej nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, wtedy po złożeniu stosownego wniosku zostanie ona opatrzone klauzulą wykonalności i stanowić będzie tytuł wykonawczy z którym wierzyciel może udać się do komornika, aby ten wszczął odpowiednie czynności w celu odzyskania należności od nierzetelnego dłużnika.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
– każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
– osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.


Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać:
– telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81
– e-mailowopomocprawna@powiatleczynski.pl
– on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.


Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Zgodnie z art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzi w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Oznacza to, że do spadku wchodzą zarówno prawa np. własność nieruchomości, samochodu, czy pieniędzy, jak i obowiązki np. z tytułu niespłaconego kredytu. Nie należą natomiast do spadku prawa i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego. Będą to takie prawa i obowiązki, które służą zaspokojeniu określonych interesów konkretnej osoby ze względu na jego indywidualną sytuację np. roszczenia alimentacyjne, uprawnienie do rent. Na podstawie § 3 art. 922 kodeksu cywilnego do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń.

Pamiętaj, że do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń.

Na podstawie art. 1012 kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie może zostać złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeszcze kilka lat temu brak reakcji spadkobiercy na powołanie do spadku powodował ustawowe dziedziczenie wszystkich długów i wszystkich aktywów.

Aktualnie niezłożenie oświadczenia w terminie oznaczać będzie po korzystnej dla spadkobierców nowelizacji dokonanej w 2015 r., na mocy art. 1015 § 2 kodeksu cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Zaprezentowany sposób przyjęcia spadku oznacza, że odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe zostaje ograniczona kwotowo, czyli do wysokości wartości stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku to wartość należących do majątku spadkowego aktywów. Przykładowo, jeżeli wartość stanu czynnego spadku będzie wynosić 100 tys. zł, a dziedziczony dług będzie opiewał na wysokość 300 tys. zł, to wierzyciel będzie mógł domagać się zapłaty jedynie 100 tys. zł czyli kwoty określającej wysokość stanu czynnego spadku.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby, która spadek odrzuca. W przypadku gdy miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, wówczas właściwym jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku, a więc sądem właściwym do złożenia oświadczenia będzie Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy.

UWAŻAJ po odrzuceniu spadku, gdy masz małoletnie dziecko!

Należy jednak pamiętać, że jeżeli odrzucimy spadek, to przyjmowana jest fikcja prawna według której jesteśmy traktowani jako osoba, która zmarła przed spadkodawcą. Może to nieść za sobą negatywne konsekwencje dla naszych dzieci, które niejako zajmując nasze miejsce stają się wówczas spadkobiercami. O ile sytuacja jest prosta, jeżeli mamy dzieci pełnoletnie, które same mogą taki spadek odrzucić, o tyle w przypadku dzieci małoletnich, sprawa staje się bardziej skomplikowana.

Odrzucenie spadku za nasze małoletnie dziecko jest uznawane za czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka i w związku tym do dokonanie tej czynności konieczne jest zezwolenie sądu rodzinnego. Sąd rozpatrując sprawę będzie dokonywał między innymi oceny legalność czynności i jej celowość. Odrzucenie spadku zostanie uznane za celowe wówczas gdy wykażemy, że na odrzuceniu nie ucierpi majątek dziecka. Sprowadza się to zatem do wykazania, iż spadek jest zadłużony, a co za tym idzie jego przyjęcie nie będzie dla dziecka korzystne. Po uzyskaniu zgody sądu, oświadczenie możemy złożyć alternatywnie przed sądem spadkowym lub u notariusza.

Jeśli odziedziczyłeś spadek i nie złożyłeś oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, jesteś w pełni bezpieczny. Zgodnie z prawem odziedziczysz bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Możesz być więc pewien, że kwota zadłużenia nie będzie wyższa niż kwota aktywów. Jeśli jednak nie chcesz zajmować się sprawą i nie jesteś zainteresowany dziedziczeniem z dobrodziejstwem inwentarza, powinieneś odrzucić spadek.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
– każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
– osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.


Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać:
– telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81
– e-mailowopomocprawna@powiatleczynski.pl
– on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.


KOMUNIKAT nr 3

KOMUNIKAT O ZMIANIE LOKALIZACJI PUNKTU NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH W MILEJOWIE

Informuję, iż z dniem 28 lutego 2023 r. (wtorek) Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej mający siedzibę w  Urzędzie Gminy Milejów przy ul. Partyzancka 13a, zostaje przeniesiony do NOWEJ LOKALIZACJI tj. do budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie przy ul. Partyzancka 62 , parter – pokój  nr 20 (wejście od strony ulicy głównej)

HARMONOGRAM PRACY PUNKTU pozostaje bez zmian:

WTOREK  w godzinach: 12.00 – 16.00

W celu umówienia się na poradę można:

  • dokonać rezerwacji porady o dowolnej porze za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt Ministerstwa Sprawiedliwości dostępnego pod adresem: https://nms.gov.pl/
  • zadzwonić pod numer telefonu (81) 53 15 281, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
  • zarejestrować się pod adresem: pomocprawna@powiatleczynski.pl

 

Zachowek, który określa się często jako substytut spadku, jest uprawnieniem, które chroni osoby blisko spokrewnione ze spadkodawcą. Instytucja zachowku ma swoich przeciwników i zwolenników. Z jednej bowiem strony, zachowek czyni zadość zasadom współżycia społecznego, np. w sytuacji, gdy spadkodawca, bez wiedzy krewnych przekazał cały spadek partnerowi, o którego istnieniu dzieci. Z drugiej zaś, instytucja jest krytykowana, ponieważ wskazuje się między innymi, że spadkodawca pracujący całe życie na swój majątek powinien móc zdecydować, co się z nim stanie po jego śmierci. Jeżeli testament pomija (bądź uwzględnia w niższej niż ustawowa wysokości) najbliższych, to jest małżonka, zstępnych (np. dzieci bądź wchodzące w przypadku dziedziczenia ustawowego na ich miejsce wnuki) lub rodziców, którzy dziedziczyliby w przypadku, gdyby testamentu nie sporządzono, to osoby te mogą dochodzić wypłaty zachowku. 

Aby określić wysokość zachowku, należy w pierwszej kolejności ustalić wysokość tzw. udziału spadkowego związanego nieodłącznie z dziedziczeniem ustawowym. To wyrażona w ułamku wartość, którą dana osoba otrzymałaby w razie dziedziczenia z ustawy. 

Znając wysokość udziału spadkowego, można na tej podstawie obliczyć, ile wynosi sam zachowek. Zasadą jest, że zachowek należy się w wysokości 1/2 udziału spadkowego, który powinien przysługiwać osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. 2/3 udziału spadkowego należy się osobom małoletnim oraz osobom trwale niezdolnym do pracy. 

Kolejno należy określić tzw. substrat zachowku, czyli stan czysty spadku (aktywa pozostawione przez spadkodawcę) wraz z uczynionymi przez spadkodawcę darowiznami, które zgodnie z ustawą należy doliczyć do substratu zachowku. 

Na tym etapie największe spory generuje ustalanie wartości poszczególnych składników majątkowych, a także tego, czy daną darowiznę należy zaliczyć na poczet substratu zachowku. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu substratu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, czy też darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. 

Jeżeli darowizna została przekazana osobie nieuprawnionej do dziedziczenia na podstawie ustawy (tzn. np. przyjacielowi, rodzeństwu), wlicza się do wysokości substratu spadku będącego podstawą do ustalenia zachowku przez okres 10 lat. Jeżeli od momentu przekazania majątku do chwili śmierci spadkodawcy minęło więcej niż 10 lat, darowizna nie wchodzi do masy spadkowej. Jeśli natomiast darowiznę otrzymała osoba uprawniona do otrzymania spadku na drodze ustawowej (czyli np. dziecko lub współmałżonek), nie ma znaczenia moment, w którym została ona przekazana. Nawet jeśli nastąpiła kilkadziesiąt lat wcześniej, podlega doliczeniu.

Co istotne, zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego. 

Należy pamiętać, że w przypadku, gdy przez spadkodawcę został sporządzony testament, termin przedawnienia roszczeń o zachowek zaczyna swój bieg dopiero od chwili jego otwarcia i ogłoszenia (art. 1007 § 1 k.c.).  Zupełnie odmiennie liczyć trzeba termin przedawnienia wobec osoby zobowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych darowizn lub zapisów windykacyjnych (art. 1007 § 2 k.c.). W tym przypadku termin przedawnienia roszczeń liczy się od chwili otwarcia spadku – czyli śmierci spadkodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!

Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
– każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
– osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.


Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie. Rejestracji można dokonać:
– telefonicznie pod numerem: (81) 531 52 81
– e-mailowopomocprawna@powiatleczynski.pl
– on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.


 

KOMUNIKAT nr 2

W dniu 1 stycznia 2022 roku  w ramach systemu nieodpłatnej pomocy uruchomiony został projekt punktów specjalistycznych, w których odbywają się dyżury specjalistyczne w dedykowanych punktach w całej Polsce.

Jeżeli potrzebujesz porady specjalisty z jednej ze wskazanych na liście dziedzin, możesz zarejestrować się na wybrany dyżur specjalistyczny – niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.

Jeżeli nie możesz skorzystać z porady stacjonarnie – umów się na wizytę zdalną (czyli przy użyciu środków porozumiewania się na odległość takich jak telefon lub komunikator internetowy). Lista wspomnianych dziedzin i punktów została dodana w załączniku.

W celu umówienia wizyty możesz skorzystać ze strony do zapisów https://np.ms.gov.pl/zapisy, lub odszukać na stronie internetowej właściwego powiatu numer do zapisów telefonicznych albo odpowiedni adres e-mail.

 

KOMUNIKAT nr 1

w sprawie harmonogramu pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu łęczyńskiego

Starosta Łęczyński informuje, iż od dnia 1 stycznia 2022 r. zmianie ulega harmonogram pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zlokalizowanych na terenie powiatu łęczyńskiego.

Pomoc w punktach świadczona będzie wyłącznie osobom wcześniej zapisanym na porady. Jednocześnie w dalszym ciągu osoby zainteresowane mogą korzystać z porad za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie).

HARMONOGRAM PRACY

PUNKT NR 1 prowadzony przez Powiat Łęczyński
Lokalizacja – ŁĘCZNA, ul. S. Staszica 9 pokój nr 8 (budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie)
poniedziałek 8.00 – 12.00
wtorek 8.00 – 12.00
środa 8.00 – 12.00
czwartek 8.00 – 12.00
piątek 8.00 – 12.00

PUNKT NR 2 prowadzony przez Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”

Lokalizacja nr 1 – CYCÓW
Urząd Gminy w Cycowie, ul. Chełmska 42, 21-070 Cyców
środa 8.00 – 12.00
środa 12.00 – 16.00 (specjalizacja: mediacje)

Lokalizacja nr 2 – PUCHACZÓW
Gminny Ośrodek Kultury w Puchaczowie, ul. Rynek 3, 21-013 Puchaczów
czwartek 12.00 – 16.00

Lokalizacja nr 3 – ŁĘCZNA
ŁĘCZNA, ul. S. Staszica 9 pokój nr 8 (budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie)
poniedziałek 12.00 – 16.00
środa 12.00 – 16.00

ZAPISY:

  • telefoniczne: (81) 531 52 81, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
  • za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt: https://np.ms.gov.pl/
  • e-mail: pomocprawna@powiatleczynski.pl
  •  

KOMUNIKAT O ZMIANIE LOKALIZACJI PUNKTU
NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH W ŁĘCZNEJ

Informuję, iż z dniem 1 września 2021 r. (środa) Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej mający siedzibę w  Łęcznej przy al. Jana Pawła II 95 zostanie przeniesiony do NOWEJ LOKALIZACJI tj. do budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej przy ul. Staszica 9, I  piętro – pokój  nr 8.

HARMONOGRAM PRACY PUNKTU

poniedziałek      8.00 – 16.00
wtorek              8.00 – 16.00
środa               8.00 – 12.00
czwartek           8.00 – 12.00
piątek               8.00 – 12.00

W celu umówienia się na poradę można:

  • dokonać rezerwacji porady o dowolnej porze za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt Ministerstwa Sprawiedliwości dostępnego pod adresem: https://nms.gov.pl/
  • zadzwonić pod numer telefonu (81) 531 52 81, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
  • zarejestrować się pod adresem: pomocprawna@powiatleczynski.pl.

 

KOMUNIKAT

w sprawie wznowienia stacjonarnej działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu łęczyńskiego

Starosta Łęczyński informuje, iż od dnia 1 czerwca 2021 r. wznawia się stacjonarną działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zlokalizowanych na terenie powiatu łęczyńskiego.

Pomoc w punktach świadczona będzie wyłącznie osobom wcześniej zapisanym na porady. Jednocześnie w dalszym ciągu klienci mogą korzystać z porad za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefonicznie, e-mail).

HARMONOGRAM PRACY

PUNKT NR 1 prowadzony przez Powiat Łęczyński
Lokalizacja – ŁĘCZNA, biurowiec przy Al. Jana Pawła II 95 (budynek urzędu skarbowego, urzędu pracy)
poniedziałek 8.00 – 12.00
wtorek 8.00 – 12.00
środa 8.00 – 12.00
czwartek 8.00 – 12.00
piątek 8.00 – 12.00

PUNKT NR 2 prowadzony przez Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”

Lokalizacja nr 1 – CYCÓW
Urząd Gminy w Cycowie, ul. Chełmska 42, 21-070 Cyców
środa 8.00 – 12.00
piątek 8.00 – 12.00 (specjalizacja: mediacje)

Lokalizacja nr 2 – PUCHACZÓW
Gminny Ośrodek Kultury w Puchaczowie, ul. Rynek 3, 21-013 Puchaczów
czwartek 12.00 – 16.00

Lokalizacja nr 3 – ŁĘCZNA
biurowiec przy Al. Jana Pawła II 95 (budynek urzędu skarbowego, urzędu pracy)
poniedziałek 12.00 – 16.00
wtorek 12.00 – 16.00

ZAPISY:

  • telefoniczne: (81) 531 52 81, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej,
  • za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt: https://np.ms.gov.pl/
  • e-mail: pomocprawna@powiatleczynski.pl

 

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny